Biotin

Synonyma: vitamín H, koenzym R, vitamín B7

Charakteristika: Biotin je základní živina, která se přirozeně vyskytuje v některých potravinách a je k dispozici jako doplněk stravy. Tento ve vodě rozpustný vitamín B je kofaktorem pěti karboxyláz, které katalyzují kritické kroky v metabolismu mastných kyselin, glukózy a aminokyselin. Dá se tedy říct, že je pro zpracování stravy nepostradatelný. Biotin ovlivňuje genovou regulaci a buněčnou signalizaci. Tělo ho také potřebuje k produkci keratinu – typu proteinu, který tvoří vlasy, kůži a nehty.

Absorpce: Většina biotinu v potravinách je vázána na bílkoviny, i když část je i ve volné formě. Trávící enzymy štěpí tyto vázané formy biotinu, volný biotin je pak absorbován v tenkém střevě a následně je uložen v játrech.

Doplňky stravy: Biotin je dostupný v doplňcích stravy obsahujících pouze biotin, nebo v kombinaci vitamínů B-komplexu a v některých multivitaminových/multiminerálních přípravcích. Perorální volný biotin se absorbuje 100%, i když lidé konzumují dávky až 20 mg/den.

Přirozené zdroje: Mnoho potravin obsahuje biotin. Mezi potraviny, které obsahují nejvíce biotinu, patří vnitřnosti, vejce, ryby, maso, semena, ořechy a některá zelenina (např. sladké brambory). Obsah biotinu v potravinách se může lišit, například odrůda rostlin a roční období mohou ovlivnit obsah biotinu v obilných zrnech a některé techniky zpracování (např. konzervování) mohou snížit obsah biotinu v potravinách. Avidin, glykoprotein v syrových vaječných bílcích, se pevně váže na biotin a zabraňuje jeho vstřebávání v gastrointestinálním traktu. Vaření denaturuje avidin, takže není schopen zasahovat do absorpce biotinu.

Účinek: Biotinové doplňky jsou často propagovány pro zdraví vlasů, kůže a nehtů.

Klinický účinek: Klinicky nedostatečně ověřený účinek podpory růstu vlasů. Oproti tomu existuje více důkazů pro prevenci vypadávání vlasů (testováno u osob s nedostatkem biotinu).

Doporučená denní dávka: dospělý: 30 µg pro muže, 30 µg pro ženu (30 µg v těhotenství, 35 µg při kojení).

Nedostatek: Nedostatek biotinu je vzácný a u zdravých jedinců konzumujících běžnou smíšenou stravu nebyl nikdy popsán. Příznaky se typicky objevují postupně a mohou zahrnovat řídnutí vlasů až ztrátu ochlupení na těle, šupinatou, červenou vyrážku kolem tělesných otvorů (očí, nosu, úst a hráze), zánět spojivek, záchvaty, kožní infekce, lámavé nehty a neurologické symptomy (např. deprese, letargie, halucinace a parestézie-brnění končetin u dospělých); a hypotonie, letargie a opoždění vývoje u kojenců. Dále se vyskytuje vyrážka a neobvyklá distribuce tuku na obličeji. Nedostatkem biotinu trpí lidé s dědičným onemocněním - deficitem biotinidázy, enzymu, který se podílí na recyklaci biotinu. Dále alkoholici (alkohol blokuje jeho vstřebávání), kuřáci (kouření zvyšuje jeho metabolizaci), lidé s podvýživou nebo po výrazném snížení hmotnosti, pacienti s nespecifickým onemocněním střev, těhotné a kojící ženy, a nakonec konzumenti syrových vajec, především bílků. Nedostatek způsobují taktéž některé léky jako antiepileptika a retinoidy (léčba akné nebo lupénky).

Interakce: Vysoké hladiny biotinu v krvi mohou ovlivňovat některé laboratorní testy (měření hormonů štítné žlázy a pohlavních hormonů, vitamínu D, prostatického antigenu, sérologie infekčních onemocnění, biomarkerů anémie a autoimunitních onemocnění, koncentrace imunosupresiv a diagnostiky srdečních onemocnění). Antikonvulzivní (antiepileptická) léčba zvyšuje katabolismus biotinu, což vede ke snížení množství biotinu.

Nežádoucí účinky: Nepozorovány do dávky 200 mg/den.

Těhotenství: bezpečný v obvyklých dávkách.

Kojení: bezpečný v obvyklých dávkách.

Upozornění: Užívání biotinu bez určení příčiny vypadávání vlasů může zabránit nebo oddálit vhodnou léčbu v případech, kdy nedostatek biotinu není na vině.

Toxicita: Užívaný jako doplněk stravy je relativně bezpečný a je nepravděpodobné, že by měl toxické účinky, protože je rozpustný ve vodě. Předávkování může způsobit nespavost, nadměrnou žízeň a močení.

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font:

Chat with us on WhatsApp